Bartosz Seifert -
"Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej"
Zdjęcia z tego zestawu to fragment większej części fotograficznego projektu długoterminowego, którym chciałbym pokazać życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu. Próba podejścia do nich z otwartą głową, bez uprzedzeń i stereotypów, które przywarły przez lata do tej społeczności.
Baraki powstały w okresie II Wojny Światowej zbudowane przez Niemców w celu przesiedlenia zamożnych mieszkańców Poznania. Usytuowane w rejonie ul. Opolskiej, Będzińskiej, cmentarza na ul. Samotnej, ograniczone strumieniem Górczynka. W okresie powojennym zasiedlali to miejsce pracownicy zakładów im H. Cegielskiego. Mieszkańcy bardzo związani ze swoim miejscem zamieszkania - sami nazywają je barakami. Część z nich chciałaby zmian w swoim życiu poprzez przeprowadzkę - co też czynią. Część jest na tyle związana z miejscem z czasów swojej młodości, że pragną tam zostać na zawsze.
Na terenie tym zamieszkują także osoby eksmitowane. Nadal w części mieszkań nie ma ciepłej wody, nadal ogrzewa się piecami kaflowymi lub angielką. Niektóre z nich przeciwnie, są świetnie wyposażone - zauważalny jest duży kontrast i różnorodność. Od wielu lat planowane jest całkowite wyburzenie baraków i inne zagospodarowanie tej przestrzeni. Większość zabudowań kiedyś zadbana, dziś już mocno zarośnięta, opustoszała. Można powiedzieć zanika wraz z mieszkańcami.
W roku 2016 po zachodniej stronie ulicy Opolskiej część baraków wyburzono. W tym miejscu powstały bloki komunalne, do których część rodzin się przeprowadziła.
Dokument jest w trakcie realizacji od czerwca 2021 roku.
Bartosz Seifert