JURY 2026
przewodniczący jury
filip springer
(ur. 1982 w Poznaniu) – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka Po Drodze. Jego książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz została nominowana do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2019 oraz do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.


karolina jonderko
(ur. 1985 w Rydutłowych) Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.
Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty - najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.
Joanna kinowska
Fotografka, kuratorka. Historyk sztuki, specjalizująca się w fotografii. Jako kuratorka zrealizowała ponad 100 wystaw monograficznych i zbiorowych, m.in. Gordon Parks. Aparat to moja broń (2017 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki), Kuba Dąbrowski. Film obyczajowy produkcji polskiej (2014 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław) , Zdobyć Księżyc (2019 Dom Spotkań z Historią). Pracę kuratorską zaczęła z Mikołajem Grynbergiem w 2007 roku (wystawa Było, minęło w Galerii ZPAP w Domu Plastyka w Gliwicach). Jest kierowniczką d/s edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury. Fotoedytorką książek fotograficznych. Bywa jurorką konkursów fotograficznych, recenzentką przeglądów portfolio. Prowadzi autorskie warsztaty dla profesjonalistów „Myślenie fotografią”. Autorka tekstów, współpracuje z „Przekrojem”, „Digital Camera Polska” i „Fotopolis.pl”. Założycielka bloga „Miejsce fotografii”. Współtworzy Stowarzyszenie RAV.A Stories.

.jpg)
monika szewczyk-wittek
Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.
filip ćwik
(ur.1973 w Szczecinie )- artysta wizualny poruszający się w przestrzeni fotografii, malarstwa, kolażu. Sporadycznie kurator wystaw i publikacji książkowych. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel Napo Images. Laureat wielu konkursów fotograficznych m.in.: World Press Photo. Stypendysta Ministra KiDN. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Mariusz
forecki
Zdobywca wielu nagród w konkursach fotograficznych, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, wyróżnienia Związku Polskich Artystów Fotografików, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi programy mentorskie w Szkole Dokumentu poznańskiej Fundacji Pix.House, której jest współzałożycielem, oraz zajęcia w Wielkopolskiej i Wrocławskiej Szkole Fotografii. Posiada tytuł doktora (PhD) który uzyskał w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie.
Jego zdjęcia dokumentują kondycję człowieka uwikłanego w procesy społeczno-polityczne w kraju i poza jego granicami (Afganistan, Armenia, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina, Autonomiczny Okręg Żydowski w Rosji). Fotografując, koncentruje się na życiu codziennym, tworząc osobiste świadectwo epoki.
Wydaje książki fotograficzne, które znajdują się w wielu europejskich kolekcjach (jak Martin Parr Foundation w UK, kolekcja Festiwalu Fotografii w Łodzi, Miesiąca Fotografii w Bratysławie, Instytutu Kreatywnej Fotografii w Czechach czy GAF-Galerie für Fotografie w Hanowerze). Niemal za wszystkie zdobył ważne nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach książkowych. Dwukrotnie jego książki zdobyły tytuł Photo Book of The Year w konkursie Grand Press Photo (2021 i 2023), nagrody na Miesiącu Fotografii w Bratysławie (Słowacja). Książka MECHANIZM znalazła się w finale amerykańskiego POY – Picture of the Year International, w kategorii Photography Book of the Year 2020 (POY organizuje Reynolds Journalism Institute University of Missouri w USA). Książka KURZ zdobyła nominację w konkursach LES RENCONTRES DE LA PHOTOGRAPHIE w ARLES i FOTOGRAFICZNA PUBLIKACJA ROKU na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii 2023 w Łodzi.